Svině Cup 2013

Datum : 23.3.2013
Místo : Podvinný Mlýn
Zápas : Turnaj

Pouze na čtvrté místo dosáhly Modrý Svině coby obhájce prvenství na šestém ročníku tradičního předsezónního Svině Cupu. Na trůn se na nehostinném Podvinném Mlýně vrátil Ústavan, který jako jediný na turnaji neprohrál.
Na konec března neočekávaně mrazivé počasí fotbalu příliš nepřálo a dost možná se projevilo i na hráčské účasti. Pouze Ústavan, toužící po loňském fiasku zpět na piedestal, přivezl prakticky nejlepší možnou sestavu. Dva týmy dorazily s jedním hráčem na střídání, další dva, bohužel včetně nás, měly lavičku úplně prázdnou. Na poslední chvíli totiž vypadl opět zraněný Jirka Dymák. Musíme doufat, že tato situace se v sezóně nebude opakovat. Hrací model zůstal stejný jako loni, pouze s tím rozdílem, že v případě remízy se kopaly penalty, které měly zamezit tomu, aby o pořadí případně rozhodovalo skóre.
Úvodní zápas turnaje svedl dohromady největšího favorita Ústavan a jeho jediného historického přemožitele Sedmikráskov. Byť Čimice tentokrát nehrály ve čtyřech, ale měly dokonce hráče na střídání, nebylo od první minuty co řešit. Ústavan sice tentokrát góly šetřil (celkem jen pět branek ze čtyř zápasů, z toho jedna vlastní), ale soupeře prakticky nepustil do šance a v poklidu vyhrál góly Davida a Martina Matese 2:0. PRKA se stejně jako loni rozjížděla trochu pomaleji a stejně jako loni je to stálo mnohem lepší umístění. Jejich vcelku jednoznačnou porážku 1:3 režíroval dvěma góly pozdější nejlepší střelec turnaje Tinta.
Náš první part proti Sedmikráskovu byl zároveň nejlepším představením "Modrých" za celý den. Soupeř si letos nepřivezl formu, prohrál všechna utkání a vstřelil jediný gól. Přesto neodehrál špatné utkání, jen na naší účelnou obranu nenašel správný recept. V první půli jsme se dostali do vedení akci Tomáše, který si efektně zpracoval Pavlův dlouhý výkop, přistrčil nabíhajícímu Jirkovi a ten ukázal, že Svině Cup mu střelecky hodně sedí. Výhru pojistil v druhé půli Pavel z výkopu od branky, když využil toho, že kolega v brance Sedmikráskova chytá proti slunci.
Souboj Sobů s Ústavanem, jak se později ukázalo, rozhodoval o držiteli trofeje. Favorita dostal do vedení svým typickým gólem Martin Mates, Sobi ale ještě do poločasu po pěkné akci dokázali vyrovnat. Vyrovnanou druhou půli rozhodl opět Martin, který v nepřehledné situaci ve vápně uspěl z několikanásobné dorážky a dotlačil míč za čáru doslova o centimetry.
První minuty našeho zápasu s PRKOU byla pokračováním dobrého výkonu z prvního zápasu. Po chybě obrany se zblízka prosadil Pavel, který se v brance střídal s Tomášem a tentokrát se představil v útoku. Vzápětí si PRKA stejně jako loni vstřelila vlastní gól a všechno vypadalo v pohodě. Jenže nechali jsme se až příliš ukolébat a soupeř ještě do poločasu zásluhou svých zahraničních akvizic vyrovnal. Po přestávce už jsme se nedokázali prosadit, naopak PRKA zakončila jeden z rychlých brejků a porážka byla na světě. PRKA později přehrála i Sedmikráskov 3:1 a před posledními dvěma zápasy ještě nebyla ze hry o celkové vítězství.
Po krátkém intermezzu Sobů, kteří přejeli Sedmikráskov 3:0 a udrželi naději na vítězství v turnaji, jsme šli na plac opět my, na pořadu dne byl každoročně očekávaný duel s Ústavanem. Nejen proto, že soupeř točil prakticky dvě pětky a my byli bez střídání, hrálo se v podstatě na jednu branku. Jenže Pavel držel a když po zmatcích v obraně Ondra Mates při odkopu trefil jenom blokujícího Jirku a míč se odrazil do branky, senzačně jsme vedli. Druhá půle se podobala házenkářskému zámku, prakticky jsme se nedostali z vlastní poloviny a nakonec jsme také inkasovali, když si autové vhazování srazil Pavel do branky. Závěrečný rozstřel jsme prohráli 1:2 a bylo tak jasné, že titul neobhájíme.
A proti Santovým sobů se to projevilo. Hráli jsme hodně laxně, bez nasazení zvlášť v obraně a ačkooliv soupeř hrál celý zápas v oslabení, permanentně chodil do přečíslení. Po pěti minutách jsme prohrávali 0:3 a jelikož o nic nešlo, šel místo Tomáše do brány Ota. Výsledkem bylo pouze poločasové skóre 1:6, jediný gól vstřelil opět Pavel, který si nakonec připsal zásluhou chybující obrany Sobů hattrick. Další korekci skóre měl na svědomí Anton, konečný výsledek 4:7 si přesto za rámeček nedáme.
Tento výsledek zároveň znamenal, že PRKA přišla o šanci na vítězství v turnaji, Ústavanu v posledním kole stačila remíza. A tu si zkušeně pohlídal, byť PRKA trefila v druhé půli břevno a měla i další nadějné šance. PRKA tak zůstala stejně jako loni třetí, předchozí nepodařené vystoupení napravili Sobi a na druhém místě skončili jen kvůli horšímu vzájemnému zápasu s Ústavanem.

Výsledky turnaje:

Ústavan 01 KK - Sedmikráskov Čimice 2:0 (1:0) (M. Mates, Straka)
PRKA - Santovi sobi 1:3 (0:2) (Š. Šantrůček - Tinta 2, Švec)
Modrý Svině - Sedmikráskov Čimice 2:0 (1:0) (Škrábek, Řeháček)
Santovi sobi - Ústavan 01 KK 1:2 (1:1) (Houda - M. Mates 2)
PRKA - Modrý Svině 3:2 (2:2) (Gardie, Ferrer, Erban - Řeháček, vlastní)
Santovi sobi - Sedmikráskov Čimice 3:0 (2:0) (Garreis 2, Tinta)
Modrý Svině - Ústavan 01 KK 1:1 (1:0) (Škrábek - vlastní)
Sedmikráskov Čimice - PRKA 1:2 (0:2) (Záleha - Ferrer, Tábořík)
Santovi sobi - Modrý Svině 7:4 (6:1) (Tinta 3, Houda 2, Švec, Nejman - Řeháček 3, Olkhovoy)
Ústavan 01 KK - PRKA 0:0

Tabulka střelců:

6 - Tinta (Santovi sobi)
5 - Řeháček (Modrý Svině)
3 - Martin Mates (Ústavan), Houda (Santovi sobi)
2 - Škrábek (Modrý Svině), Ferrer (PRKA), Švec, Garreis (oba Santovi sobi)
1 - celkem 8 hráčů
2 vlastní

Sestavy:

Ústavan 01 KK: O. Mates - Marianovský, M. Mates, Fornůsek, Straka, Bočan, Görner, Huňa, T. Gregor, Hanuš, Hudec

Santovi sobi: Nýč - Tinta, Garreis, Nejman, Švec, Houda

PRKA: Vrána - Venclík, Gardie, Š. Šantrůček, Ferrer, Erban, Tábořík

Sedmikráskov Čimice: Danielovský - Ulrich, Šmucr, Záleha, Hejda, Charvát, Stoklásek

All star team:

Ondra Mates (Ústavan) - Nejman (Santovi sobi), Bočan (Ústavan) - Erban (PRKA) - Tinta (Santovi sobi), Řeháček (Modrý Svině)

Hodnocení turnaje:
V oslabené sestavě jsme letos na lepší umístění zkrátka neměli. Za zamyšlení možná stojí, že jsme už druhý rok sešli v takřka totožném složení, jen loni jsme mohli střídat. V situaci, kdy ligový kádr čítá třináct jmen, je to dost tragická bilance. Kvalitní výkon jsme převedli jen v prvním zápase a některých úsecích hry s PRKOU, proti Ústavanu šlo o čirý přešovský beton a proti Sobům zas o obranu ve znamení jistého švýcarského sýra... Z jednotlivců vyčníval Pavel, až na jedno menší zaváhání chytal velmi spolehlivě a v útoku si to jaksepatří užil.

Sviňmetr : 5 sviní (standard)