Kalendář akcí:

Srpen 2019

PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19
202122232425
262728293031
Program na celý rok...


logo

Svině Cup 2012

Datum : 25.3.2012
Místo : Podvinný Mlýn
Zápas : Turnaj

   tisk Verze pro tisk      email Poslat stránku e-mailem

Překvapivý průběh, zápletku i rozuzlení měl pátý ročník Svině Cupu, turnaje týmů z Gymnázia Ústavní. Padla jedna dlouhá série, zklamal jeden z favoritů a pohár pro vítěze si odnesl tým, od kterého to nejspíš nikdo nečekal - Modrý Svině.
Stejně jako čtvrteční fotbálek, na kterém jsme měli testovat posily, ale nakonec jsme se málem nesešli, hrozil z naší strany trochu fiaskem i samotný turnaj. Na poslední chvíli totiž odřekl účast rehabilitující Jirka Dymák a také nemocný Matěj. Navíc Pavel musel po polovině turnaje odjet, takže vážně hrozilo, že nás nebude dost do pole. Nakonec jsme se sešli s jedním na střídání, nováčkem v našem dresu byl Jirka Vojíř, který si nejen svým přístupem řekl o to, aby se stal stabilním členem kádru. Vyřízení jeho hostování z Pragochmelu Blšany B je otázkou příštích dní.
Ale k samotnému turnaji. Jelikož minule se rozlosování turnaje příliš nepovedlo a systém se čtyřmi týmy je už trochu ohraný, přibrali jsme tentokrát do party Sedmikráskov Čimice, našeho sparingpartnera ze zimních fotbálků. Nový tým měl trochu zamíchat kartami ve skupině (o umístění se tentokrát nehrálo) a povedlo se mu to až nečekaně dobře. Ačkoliv musel po celou dobu bojovat s nedostatkem hráčů, dokázal se postavit favoritům a skončil na čtvrtém místě.
O záludnosti turnaje hodně napovědělo už první utkání, kde Sedmikráskov narazil na sebevědomé Santovy soby a bez možnosti střídat a v závěru dokonce ve čtyřech vyválčil remízu 0:0. "Černý sob" turnaje totiž doslova ztroskotal na famózně chytajícím náhradníkovi v brance Čimic. Ostatně brankáři (nebo spíš záskoky za ně) byli také jedním z velkých příběhů turnaje, tři týmy totiž svou jedničku nepřivezly vůbec a ostatním dvou alespoň v jednom zápase chyběla. Sobi cítili po ztrátě s nováčkem lehké rozčarování, ovšem to jistě netušili, že to nakonec bude jejich o parník nejlepší výsledek dne. Ale o tom až později.
Naše zápasy s PRKOU mají nejen díky přítomnosti našeho bývalého hráče Marka Vitáka na druhé straně barikády vždy solidní náboj. Na bratrský souboj s Martinem ale tentokrát nedošlo, náš exkapitán totiž po další operaci kolena chyběl i v hledišti. Soupeř s námi má lehce negativní bilanci a tu přes řadu šancí tentokrát nezlepšil. Po vyrovnaném úvodu dostal Jirka Vojíř do úniku Ivoše, ten si dobře pokryl balón a zblízka s přehledem zakončil. A o chvíli později to bylo ještě veselejší, Ivošův roh si srazil do vlastní sítě právě Marek. Ten sice v druhé půli z dorážky uspěl i na "správnou" branku, vyrovnat už ale PRKA nestačila.
Sedmikráskov přišel v závěru prvního zápasu o jednoho z hráčů a jelikož zatím neměl náhradníka, nastoupil proti Ústavanu ve čtyřech. Ani obhájce prvenství nebyl kompletní, chyběli zatím oba bratři Matesové a David Straka, přesto mělo jít o vcelku jednoznačnou záležitost. Ústavan v historii turnaje vyhrál deset zápasů ze šestnácti a ani jednou nebyl poražen, tato skvělá série ale skončila právě v zápase, v kterém se to čekalo nejméně. Favorit nedokázal využít početní převahu, pěším fotbalem dal Sedmikráskovu možnost se vracet do obrany a své šance trestuhodně promrhal. A přišel trest – minela gólmana, gól do prázdné branky, následný zoufalý platonický tlak a gólová pojistka soupeře z brejku.
Vraždení papírových favoritů za bílého dne pokračovalo a tentokrát i za naší asistence. Sobi se sice už v první minutě ujali vedení, ale pak vzal osud zápasu do svých rukou Jirka Škrábek. V celé minulé sezóně nedal jediný gól, teď nasázel tři za necelých deset minut! Nejprve se nadvakrát prosadil po akci Tomáše, pak poslal hlavou do šibenice aut Jirky Vojíře a čistý hattrick dokonal po chybě obrany a brankáře Sobů. Decimování nevinných kopytníků pokračovalo i po pauze, Jirka přidal po Tomášově asistenci i čtvrtý gól a v závěru si ještě vylepšil statistiky Ivoš.
Sebevědomí členů Santova spřežení bylo kdesi na úrovni teplot v jejich domovině a proti nahecované PRCE šli jako sobi na porážku. Už v první půli se dvakrát prosadil Ondra Erban, a krátce po změně stran si začal budovat pozici na útok na titul nejlepšího střelce Richard Mareš. Santové sice ještě dokázali snížit, ale to byla jejich sobí píseň. Další gól už nepřidali a v úplném závěru je dorazil ještě čtvrtým gólem Štěpán Šantrůček. Zdecimovaní Sobi se později ve své derniéře proti Ústavanu první půli drželi, ale pak zaúřadoval hattrickem David, další góly přidali Luděk Markvart a Jindra Fornůsek a jeden z favoritů na prvenství opouštěl scénu jako spráskaný sob.
Mezitím jsme ovšem byli opět v akci my. Pro zachování šance na vítězství v turnaji, v které nikdo z nás na začátku ani nedoufal, jsme potřebovali porazit nevyzpytatelný Sedmikráskov. Soupeři už dorazil další hráč a hlavně posila do branky, a tak se hrál poměrně vyrovnaný zápas s minimem šancí. Jednu z mála chyb soupeře v defenzívě jsme ale dokázali potrestat, když si na Otův aut naběhl za zadní tyči zapomenutý Anton a procpal míč do branky. Po třech utkáních jsme tedy měli stále plný počet bodů a vítězství v turnaji teoreticky ve svých rukou.
Avšak jen teoreticky. Pavel totiž, jak už bylo řečeno, musel odjet a jelikož se nám nepodařilo sehnat do branky žádnou náhradu, znamenalo to, že budeme v posledním utkání proti Ústavanu hrát bez střídání a bez brankáře. Jistě, tento turnaj byl překvapivých, až šokujících výsledků plný, ale nedalo se očekávat, že si nyní už posílený soupeř vybere slabou chvilku za jeden den dvakrát. Nezbývalo nám tak než doufat, že Ústavan v některém ze dvou svých dřívějších utkání ztratí. Proti Sobům na to nebyla šance, a tak náš osud měla v rukou zlepšující se PRKA.
Možná nejdramatičtější, a také jistě nejnervóznější utkání turnaje prakticky rozhodovalo o konečném pořadí. Ústavan potřeboval jedině výhru, soupeři naopak výhra přibližovala druhé místo, remíza neřešila pro nikoho nic. PRKU dostal do vedení tečovanou bombou z přímého kopu Richard Mareš, za Ústavan vyrovnal po přečíslení do prázdné branky Martin Mates. Obhajobu prvenství přiblížil favoritovi po přestávce už druhý vlastní gól PRKY na turnaji, jenže červení ještě stihli vyrovnat, po autu na půlce a zaspání obrany nám vystřelil pohár ranou k tyči Marek Viták.
PRKA pak ještě ve druhé půli svého posledního zápasu rozebrala Sedmikráskov a Richard Mareš se dvěma góly dotáhl v tabulce střelců na stále vedoucího Jirku Škrábka. K druhé příčce a tedy nejlepšímu umístění v historii Svině Cupu ale PRKA potřebovala, aby nás v posledním utkání porazil Ústavan maximálně o dva góly. Že nás porazí, s tím se tak nějak počítalo. To se nakonec nepodařilo, na dva góly Jakuba Marianovského sice odpověděl po přímém kopu Ivoše Anton, ale po přestávce Jakub dokonal hattrick a další gól přidal Martin Mates. Hrozícímu debaklu jsme ale i s trochou štěstí zabránili, další góly už soupeř nepřidal.
Ústavan tak skončil o jediný gól ve skóre druhý, nejlepším týmem jsme ale na turnaji, ve kterém každý tým alespoň jednou prohrál, byli my. Při závěrečném slavení s pohárem se k nám ze srandy přidal i Marek, jeho účast však nebyla tak úplně od věci. Nebýt některého z jeho gólových příspěvků (lhostejno do které branky), možná by měl pohár pro vítěze úplně jiného majitele. Možná i Markův současný tým...


Výsledky turnaje:

Santovi sobi - Sedmikráskov Čimice 0:0
PRKA - Modrý Svině 1:2 (0:2) (Marek Viták - Kurhajec, vlastní)
Sedmikráskov Čimice - Ústavan 01 KK 2:0 (0:0) (Záleha 2)
Modrý Svině - Santovi sobi 5:1 (3:1) (Škrábek 4, Kurhajec - Švertšal)
Santovi sobi - PRKA 1:4 (0:2) (Bárta - Erban 2, Mareš, Š. Šantrůček)
Sedmikráskov Čimice - Modrý Svině 0:1 (0:1) (Olkhovoy)
Ústavan 01 KK - Santovi sobi 5:0 (0:0) (Straka 3, Markvart, Fornůsek)
Ústavan 01 KK - PRKA 2:2 (1:1) (M. Mates, vlastní - Mareš, Marek Viták)
PRKA - Sedmikráskov Čimice 4:1 (0:0) (Mareš 2, Gardie, Š. Šantrůček - Charvát)
Modrý Svině - Ústavan 01 KK 1:4 (1:2) (Olkhovoy - Marianovský 3, M. Mates)


Tabulka střelců:

4 - Škrábek (Modrý Svině), Mareš (PRKA)
3 - Straka, Marianovský (oba Ústavan)
2 - Kurhajec, Olkhovoy (oba Modrý Svině), M. Mates (Ústavan), Marek Viták, Erban, Š. Šantrůček (všichni PRKA), Záleha (Sedmikráskov Čimice)
1 - celkem 6 hráčů
2 vlastní


Sestavy:

Ústavan 01 KK: O. Mates - Marianovský, M. Mates, Fornůsek, Straka, Bočan, Görner, Markvart, T. Gregor

PRKA: Venclík - M. Šantrůček, Gardie, Š. Šantrůček, Marek Viták, Mareš, Erban, Tománek

Sedmikráskov Čimice: Hejda - Ulrich, Šmucr, Záleha, Rejšek, Charvát

Santovi sobi: Nýč - Švertšal, Drahorád, Vetengl, Šolc, Houda, Šourek, Bárta, Vyskočil, Kučera


All star team:

Řeháček - Olkhovoy (oba Modrý Svině), M. Šantrůček (PRKA) - Straka (Ústavan) - Mareš (PRKA, Škrábek (Modrý Svině)

TABULKA
TÝMZV R PSKÓREBODY
1.MODRÝ SVINĚ 4 3 019:66
2.Ústavan 01 KK421111:55
3.PRKA421111:65
4.Sedmikráskov Čimice41123:53
5.Santovi sobi40132:141

Hodnocení turnaje:
Ve dvou vyrovnaných zápasech jsme měli víc štěstí a proti Sobům šlo o dlouho očekávanou explozi jediného střelce. Pro pohár jsme si nedošli nijak dominantní hrou, ale především dobrým týmovým výkonem podpořeným Pavlem v brance. Dosud vždy jsme na Svině Cupu měli silnější tým než tentokrát, vždy jsme ale pohořeli. Jistě nám pomohly některé výpadky favoritů a jiný herní systém, celkově jsme ale asi chtěli nejvíc vyhrát a proto jsme uspěli.
Z jednotlivců se konečně probudil Jirka Škrábek, jeho čtyřgólová vánoční nadílka Sobům sice tolik neznamená (vzpoměnme loni na Ivoše), určitý příslib do budoucna tu ale je. Minimálně si Jirka bude víc věřit. Pavel chytil, co bylo potřeba a v důležitých chvílích podržel, obranu držel hlavně všudypřítomný Anton. Nováček Jirka Vojíř byl aktivní a snažil se, góly si snad schoval hlavně na sezónu, stejně jako Ivoš.
Přidání dalšího týmu dodalo turnaji na zajímavosti a v tomto trendu by se mělo asi pokračovat. Ze soupeřů nejvíc překvapila asi PRKA, podávala nejvyrovnanější výkony a k vítězství jí chybělo asi tolik, co několikrát v minulosti nám - jeden vstřelený gól navíc. Naopak Sobi jako nejlepší tým turnaje v hierarchii Hanspaulky totálně vyhořeli a přeští rok budou mít o notnou dávku motivace navíc to odčinit.


Sviňmetr : 7 sviní (velmi kvalitní)
svinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetrsvinmetr
10-9 sviní SUPER!!!, 8-7 sviní velmi kvalitní, 6-5 sviní standard, 4-3 sviní slabý průměr, 2-0 sviní krize.Brankáři
Pavel Řeháček
Obránci
Anton Olkhovoy

Tomáš Rosenberger

Ota Duben
Útočníci
Ivo Kurhajec

Jirka Vojíř

Jirka Škrábek