Svině Cup 2011

Datum : 27.3.2011
Místo : Podvinný Mlýn
Zápas : Turnaj

Po roční přestávce se do kalendáře jarní přípravy týmů z Gymnázia Ústavní vrátil Svině cup. Pauza prospěla nejvíce Modrým Sviním, které se poprvé od premiérového ročníku probojovaly znovu do finále, hegemonii Ústavanu coby jediného vítěze turnaje se však ani tentokrát ukončit nepodařilo. Třetí místo v netradičním dvojzápase vybojovali nakonec Santovi sobi.
Restart turnajové tradice s sebo přinesl několik drobných změn, některých pozitivných, jiných méně. Kvalitě určitě prospěl přesun na umělku třetí generace, byť vykoupený vyšším startovným a stížnosti na rozhodčího také zaznamenány nebyly. Na druhou stranu je pravda, že Podvinný Mlýn stále není ani zdaleka ideálním fotbalovým místem a Rokytka za cestou nejen milovníky ragbyových kopů opravněně straší. Turnaji nepomohla bohužel ani změna dříve ustáleného rozpisu, ale o tom až dále.
Co se týká naší sestavy, tak chyběli nachlazení oba Michalové a také Petr, u kterého to vypadá, že tahle sezóna asi nebude z jeho aktivnějších. Ivoš stíhal jen tak tak a nováček Lukáš asi kalkuloval se zimním časem a dorazil tak až na druhý zápas.
Na startu nás čekali oslabení Sobi, kterým nepřijela prakticky celá obrana včetně gólmana a nutno přiznat, že zvláště proti nám to bylo hodně znát. První minuty sice byly vcelku vyrovnané, jenže stačila jedna povedená kombinace, na jejímž konci byl po Matějově přihrávce Tomáš střílející do prázdné a byli jsme na koni. A to ještě Richi předtím trefil tyčku a neproměnili jsme další dvě tři dobré šance.
Následující minuty patřili Ivošovi. Ten nejprve využil perfentního autového vhazování a hlavou zvýšil, aby si ještě do půle udělal v rohu z obránce dobrý den a po nejlepší individuální akci turnaje zaskočil i překvapeného gólmana. Vcelku nebylo co řešit, teď už jen nedostat zbytečný gól a udržet výsledek. Po pauze pokračoval Ivoš v ofenzivním představení, po jeho přihrávce se po delší době trefil i Jirka.
Soupeř sice snížil z brejku, jenže vzápětí našel Richi ideálně nabíhajícího Ivoše a ten ukázal, že když má prostě někdo štěstí, dá gól z čehokoliv. O přesném opaku by mohl vyprávět právě Richi, který stihnul do konce ještě trefil břevno a zazdít další tutovku, o žluté kartě ani nemluvě. Sobi už na konci pouze korigovali na alespoň trochu zkousnutelných 5:2, odveta za předloňskou potupu se však vydařila.
V druhém zápase prvního kola PRKA sice ukázala zajímavou a docela riskantní taktickou variantu s dlouhým držením míč na vlastní polovině a následným rychlým kontrem, jenže zkušenější Ustavan se nenechal nachytat a nakonec vyhrál v pohodě 3:0.
Druhé kolo proti týmu PRKA bylo už o poznání horší. Do branky šel Tomáš a Pavel do útoku, kde se chvíli hledal, stejně jako nově příchozí Lukáš. Zároveň nám ale v první půli eufemisticky řečeno nefungovala obrana a tak poločasových 0:0 bylo pro nás hodně upachtěným výsledkem, neboť soupeř byl lepší a pouze se nepotkal s koncovkou. Po změně stran ale záhy dostal kousek před vápnem vysokou nohou do zubů Ivoš a signál po následném trestném kopu z úhlu zakončil Pavel.
Zbytek zápasu toho mnoho nepřinesl, pokud tedy pomineme Pavla, který svými "nůžkami" pobavil přihlížející, leč s efektivitou nulovou. Vydřenou výhru jsme ale mohli ještě ztratit, při takřka gólové střele v poslední minutě se vyznamenal Tomáš, který nakonec vychytal čisté konto. PRKA opět neskórovala a o osudu prvních dvou týmů bylo rozhodnuto. My měli jisté finále, soupeř ani na čtvrtý pokus do boje o "stále se zmenšující" trofej nepostoupil. A vzhledem k tomu, že Ústavan si sice na první pohled se Soby trochu trápil, jenže nakonec stejně v poklidu dokráčel k výhře 2:0, došla naplnění obava z ne úplně ideálního rozpisu.
Závěrečné třetí kolo základní skupiny bylo totiž naprosto o ničem. Shodní soupeři se měli potkat i v následných zápasech o umístění a v případě Sobů a Prky dokonce ve dvou utkáních hned po sobě. Hrálo se nakonec jen jedno utkání, náš "přáteláček" z Ústavanem, kde občas bylo až moc vidět, že nikomu o nic nejde a nejnudnější zápas turnaje přinesl remízu 0:0
Sobi s Prkou si vzhledem k okolnostem zvolili jako způsob boje o třetí místo dvojzápas a obě utkání přinesla vyrovnanou a zajímavou podívanou. Sobi nakonec triumfovali díky těsné výhře v prvním duelu, odveta skončila nerozhodně 2:2. PRKA tak skončila poslední už v podruhé ze čtyř případů.
"Velké" finále žádný excelentní fotbal nepřineslo, bylo vidět, že oba týmy se až moc dobře znají a nikdo hlavně nechce udělat chybu. A jak už to v takovýchto případech bývá, nerozhodla žádná skvělá akce nebo úchvatná střela, ale obyčejná "šmudla". Aut na přední tyč skončil po dvojí lehké teči v brance, bohužel v té naší. Ne že bychom byli úplně bez šancí, ale dát gól Ondrovi Matesovi se tentokrát nepovedlo ani v jednom zápase nikomu. V poslední minutě sice po faulu na Ivoše zasvitla ještě šance na zopakování standardky z druhého zápasu, realizace však tentokrát byla o poznání horší.

Výsledky turnaje:

Základní skupina: Santovi sobi - Modrý Svině 2:5 (Kurhajec 3, Rosenberger, Dymák); Ústavan 01 KK - PRKA 3:0; Modrý Svině - PRKA 1:0 (Řeháček); Santovi sobi - Ústavan 01 KK 0:2; Modrý Svině - Ústavan 01 KK 0:0; PRKA - Ústavan 01 KK 0:2 (M. Mates, Markvart)

1. Ústavan 01 KK 3 2 1 0 5:0 5
2. Modrý Svině 3 2 1 0 6:2 5
3. PRKA       2 0 0 2  0:4 0
4. Santovi sobi   2 0 0 2  2:7 0

O 3. místo: PRKA - Santovi sobi 1:2 a 2:2
Finále: Ústavan 01 KK - Modrý Svině 1:0

Ústavan 01 KK: O. Mates - Marianovský, M. Mates, Markvart, Straka, Hanuš, Fornůsek, Bočan, Görner, Hudec
PRKA: Vrána - Venclík, M. Šantrůček, Gardie, Tábořík, Š. Šantrůček, Viták, Mareš, Ferrer
Santovi sobi: Šourek - Drahorád, Garreis, Sekáč, Vetengl, Cimr, Vyskočil, Šolc, Pelc, Houda

Hodnocení turnaje:
První zápas byl skvělý, jenže jako bychom si v něm všechno to ideální vybrali. S Prkou jsme se spíš trápili a Ústavanu nedali ani na dva pokusy gól. Přesto hra nebyla nijak špatná a v sezóně rozhodně bude na čem stavět. Ústavan ukázal nejvíc zkušeností a i po šestnácti zápasech stále čeká na prvního přemožitele, pro Soby pak bylo třetí místo asi maximem. Hlavní ale je, že se všichni dobře pobavili u fotbálku za pěkného počasí a nikomu se nic nestalo. Snad tomu tak bude i v příštím ročníku, tom, který už konečně vyhrajeme...:-)

Sviňmetr : 6.5 sviní (velmi kvalitní)