Svině Cup 2008

Datum : 9.3.2008
Místo : ZŠ Glowackého
Zápas : Turnaj

Druhý ročník Svině Cupu skončil stejně jako loni triumfem Ústavanu, který ve finále přehrál tentokrát Santovy soby 1:0. Modrým Sviním proklouzla finálová účast mezi prsty, ale chuť si spravily alespoň v utkání o třetí místo, ve kterém rozstřílely PRKU 4:0, navíc nejlepším střelcem se stal David Straka.
Už před turnajem se v plné nahotě ukázal nás momentálně největší problém, a to úzký kádr. Když se totiž ke z různých důvodů chybějícím "klasikům" Petrovi, Matějovi a Honzovi přidal v Rakousku pobývající Lukáš, dlouhodobě zraněný Michal, do toho onemocněl Martin a Jirka nestačil doléčit nakopnutý kotník, nebyli jsme najednou schopni složit ani pět hráčů do pole. A tak se aspoň pro tento turnaj vrátili do týmu Richard s Davidem a vypomohl i jeho kamarád Tomáš, který už s námi byl například loni na Kapr Cupu. Oproti loňsku nám příliš nepřálo ani počasí, navíc ani předváděná hra povětšinou přítomné diváky příliš nezahřála.
Rozlosování turnaje bylo stejné jako loni, čili na začátek PRKA v útoku s Markem Vitákem. S tímto týmem jsme celou zimu trénovali v tělocvičně a celkem pravidelně prohrávali, ale i tento zápas ukázal, že Hanspaulka není jenom o technice a kličkách. Víceméně od první minuty jsme si udržovali herní převahu, kterou podpořila i akce Davida, která znamenala první gól v síti soupeře. David z půlky hřiště napřáhl, před gólmanem stojící Ota míč sice nezasáhl, ale brankáře to zmátlo natolik, že už nestačil zareagovat. PRKA si toho moc nevypracovala a pokud něco náhodou prošlo přes obranu, Pavel byl na místě. Bohužel zároveň s poločasovou pauzou skončil turnaj pro Tomáše, který dlouhodobě laboruje s poraněným kolenem.
Druhý poločas výrazně ovlivnil jeden z obránců soupeře, který se tak dlouho snažil všemi možnými způsoby zastavit unikajícího Davida, až si vykoledoval červenou kartu. Následující pětiminutovka ale byla v našem podání nejhorší sekvencí na turnaji. Zřejmě pod dojmem, že máme výhru v kapse, jsme nechali oslabeného soupeře hrát a záhy jsme se ocitli pod tlakem. Po několika nepovedených brejkových pokusech nás z této šlamastyky dostal až David, který si zpracoval dlouhý Pavlův výhoz a neomylně zavěsil podruhé. Do turnaje jsme tak vstoupili očekávanou a na první pohled vcelku pohodlnou výhrou.
První zápasy skupiny jako by přesně kopírovaly minulý ročník. Sobi s Ústavanem totiž stejně jako loni s přehledem získali pomyslnou cenu za nejnudnější utkání turnaje, když si opět střihli zápas bez branek a bez šancí. A i vzhledem k výsledkům druhých utkání byl turnaj jakýmsi déja vu svého předchůdce, ovšem předváděnou hrou, kvalitou jednotlivých utkání a hlavně atmosférou výrazně zaostával.
Přestože jsme měli už šest pokusů, stále jsme čekali na první výhru nad Ústavanem. A čekat budeme nejméně další rok, ačkoliv jsme opět odehráli vcelku vyrovnanou partii. Jenže jsme se nevyvarovali chyb a soupeř v prvním poločase proměnil poskytnutou výhodu poté, co jsme zbytečně ztratili míč při pokusu o brejk. Na konci akce byl neobsazený záložník přímo před Pavlem a střelou mezi nohy jej pokořil. V druhé půli neproměnil dvě šance David, ale víc nám toho na jistotu hrající soupeř nedovolil.
Souboj Sobů s PRKOU pouze potvrdil náš předpoklad, že o postup do finále se bodeme prát spíše se Soby. Ti totiž předvedli, že ačkoliv jsou věkově mladší, mají daleko více zažitou taktickou stránku a lepší herní disciplínu. První půle byla vyrovnaná, tu druhou začala PRKA náporem, jenže v útoku umírala na krásu a Sobi její neproduktivitu potrestali. Ze hry to přes častý chaos v obraně červených zprvu nešlo, jenže pak vcelku jednoduchou situaci chtěla obrana PRKY vyřešit fotbalově. A místo vlastního brejku nabídla soupeři po naivním faulu těsně před vápnem přímý kop z ideálního místa a tuhle šanci si už Sobi ujít nenechali. Inkasovaná branka srazila herní morálku červených na nulu a nakonec mohli být rádi, že Sobům se místo trefování branky zalíbila střelba do ochranné sítě a náskok nenavýšili.
Zrodil se tak pro nás nepříznivý výsledek, neboť jsme stejně jako před rokem potřebovali vyhrát, při bodovém zisku PRKY by nám stačila remíza. Začali jsme tedy proti Sobům aktivně, ale soupeř bránil jistě a často hrozil z brejků. Role se ovšem prohodily tentokrát ještě v první půli, Když David posadil aut ideálně na Vítkovu hlavu a gólman neměl šanci. Vzhledem ke zkušenostem jsme věřili, že tohle už dotáhneme do vítězného konce, jenže přišla poslední minuta první půle a s ní dost možná nejzajímavější okamžik turnaje.
Sobi nakopli míč spíš nazdařbůh dopředu, ovšem na balon směřující evidentně do autu si vyběhl Pavel. Chtěl si ho efektně zpracovat, jenže frajeřinka mu hrubě nevyšla, pokus alespoň zabránit rohu dopadl ještě hůř a z původně naprosto nevinného nákopu se zrodil míč padající do vápna, kde v tu chvíli byli pouze dva útočníci Sobů a proti nim prázdná branka. Druhá půle přinesla náš nápor, destruktivní taktiku soupeře a v posledních pěti minutách i jeho šance, když jsme zkusili hrát vabank. Jenže ani velký závar s několika střelami do houštiny těl, ani další možnosti zůstaly nevyužity a místo očekávaného finále na nás zbyl je zápas útěchy.
Už před posledním utkáním základní skupiny bylo jasné, že v něm narazíme opět na PRKA, která neměla proti s přehledem hrajícímu Ústavanu šanci a kromě šťastného gólu v závěru, kdy už soupeř nehrál naplno, toho příliš nepředvedla. Proti týmu, který všechna utkání prohrál, jsme si samozřejmě věřili a ukázalo se, že oprávněně. První pětiminutovka bez Matěje v naší obraně byla ještě celkem vyrovnaná, jenže pak Ota vybojoval míč ve středu pole, stačil ještě přesně přihrát do běhu Tomášovi a ten procedil míč mezi nohama vybíhajícího brankáře.
Jen o pár okamžiků později zahrával David standardku na půlce, jeho rána sice mířila do gólmana, jenže ten ji pouze vyrazil před nepochopitelně neobsazeného Richarda, který měl spoustu času na to, aby v klidu zavěsil pod břevno. Soupeř se psychicky položil a bylo v podstatě jasné, kdo tenhle zápas vyhraje. Zvlášť když po dalším propadnutí ve středu hřiště vyřešil Matěj situaci dva na jednoho přihrávkou na Davida, který střelou do prázdné zakončil poločas hrůzy pro PRKA a pojistil si titul krále střelců turnaje.
Druhá půle se dohrávala už jen z povinnosti, soupeř neměl na zvrat síly ani morálku a my už se fotbalem pouze bavili, což se projevilo i na narůstajícím počtu neproměněných šancí. Přesto jsme ještě navýšili skóre, když se Vítkova střela do břevna odrazila k opět vůbec nehlídanému Matějovi, ten si přesně v duchu exhibice, kterou jsme v této fázi hry předváděli, efektně zpracoval míč a neomylně zavěsil. Zbylé minuty už se dohrávaly ve vycházkovém tempu, rozhodnuto bylo už dávno.
Finále přineslo spíše taktickou bitvu, kde na sebe narazila rutina Ústavanu s elánem Sobů. V první půli sice trefil Martin Mates břevno, ale po přestávce se zdálo, že blíže k vítězství mají Sobi. Jenže když v největší šanci utkání zkolaboval po ideální nahrávce před gólmanem volný útočník, musel přijít trest. Jedinou větší Sobí chybu v defenzívě totiž soupeř, byť nadvakrát, potrestal a tvrdá dorážka skončila za zády gólmana Nýče. Ústavan už si vedení s klidem pohlídal a obhájil loňský titul.

Výsledky turnaje:

Základní skupina: Modrý Svině - PRKA 2:0 (4. a 23. David Straka); Santovi sobi - Ústavan 01 KK 0:0; Ústavan 01 KK - Modrý Svině 1:0 (5. Markvart); Santovi sobi - PRKA 1:0 (20. Garreis); Modrý Svině - Santovi sobi 1:1 (5. Vítek Zahradník - 12. Švec); PRKA - Ústavan 01 KK 1:2 (24. Marek Viták - 2. Hudec, 11. M. Mates)

1. Ústavan 01 KK 3 2 1 0 3:1 5
2. Santovi sobi    3 1 2 0 2:1 4
3. Modrý Svině       3 1 1 1  3:2 3
4. PRKA                 3 0 0 3  1:5 0

O 3. místo: PRKA - Modrý Svině 0:4 (7. Tomáš Gregor, 9. Richard Duben, 11. David Straka, 19. Matěj Kuncíř)
Finále: Ústavan 01 KK - Santovi sobi 1:0 (17. Tesař)

Ústavan 01 KK: Libora - Marianovský, M. Mates, Hudec, Markvart, Tesař, O. Mates, Görner, Šícha, Fornůsek
PRKA: Masare - Venclík, M. Šantrůček, Tománek, Tábořík, Marek Viták, Mareš, Erban
Santovi sobi: Nýč - Drahorád, Garreis, Š. Šantrůček, Šourek, Švec, Vyskočil

Hodnocení turnaje:
Narozdíl od loňska jsme nesplnili ani jeden z cílů, i když k oběma jsme neměli daleko. Jenže každý z nich nám zhatil jeden z inkasovaných gólů. Ani nejlepší útok turnaje nám nepomohl, Svině Cup pro nás letos končí neúspěchem, i když jsme nepředváděli špatný fotbal. Zlepšená produktivita sice těší, jenže když si uvědomíme, že pět ze sedmi gólů dali hráči, kteří za nás v lize nastupovat nejspíš nebudou, není zrovna velký důvod k jásotu. Zvlášť když v tuto chvíli náš útok netrápí ani tak to, že góly nedáváme, jako že je nemá kdo dávat, neboť zdravotní patálie pokračují a v tuto chvíli nemáme jediného zdravého útočníka schopného pravidelně nastupovat. Do začátku sezóny sice zbývá ještě měsíc, přesto současná situace nevěstí nic dobrého...

Sviňmetr : 7 sviní (velmi kvalitní)

Zklamal: Pavel Řeháček

Ve čtyřech utkáních inkasoval jen dvakrát, vychytal dvě nuly a v brace působil velmi jistě a suverénně, možná až moc. Mohl být hvězdou turnaje, ale vlastní hloupostí všechno to dobré zahodil. Jeho naprosto stupidní kiks, kterým nabídl v klíčovém utkání Sobům zdarma vyrovnání a připravil nás tak o finále, nejspíš jen tak něco nepřekoná...