Svině Cup 2007

Datum : 11.3.2007
Místo : ZŠ Glowackého
Zápas : Turnaj

Na historicky prvním Svině Cupu obsadily Modrý Svině druhé místo, když ve finále podlehly po boji papírovým favoritům z Ústavanu 1:2. Bronz patří týmu PRKA, který využil zklamání Santových sobů z promarněné šance na finále a zápas o třetí místo získal pro sebe v poměru 3:1.
Z naší klasické sestavy chyběl pouze David, naopak poprvé a zřejmě naposledy v sezóně nastoupil Richi, který jinak dává na jaře přednost učebnici před balónem. Na mechovém koberci hřiště ZŠ Glowackého nás přivítalo už takřka jarní slunce a zvlášť v závěrečné fázi turnaje to opravdu nevypadalo na to, že kalendář hlásí teprve druhý březnový víkend.
Hned na úvod nás čekala PRKA, s řádně namotivovaným Markem Vitákem v sestavě. Od začátku se začala projevovat naše větší sehranost, zvláště v obraně. Kombinace nám ale už tolik nešly, tak to Jirka zkusil jednou sám, po přihrávce Vítka prošel přes dva obránce a neomylně zavěsil. Gól nás klasicky uklidnil a dál jsme jen trpělivě hráli svoji hru. Ovšem koncovka se ukázala být naším nepřítelem a žádnou branku jsme už do poločasu nepřidali, i když šance na to byly.
Co se nepovedlo v první půli, napravili jsme při vstupu do poločasu druhého. Nepolapitelný Jirka opět pláchnul obraně a naservíroval jako na zlatém podnose gól pro dobíhajícího Michala. Všechno vypadalo růžově, pokud by si ovšem Pavel vzápětí nevybral jednu ze svých slabších chvilek. Nákop až z obrany si lehkomyslně pustil mezi nohama do brány a bylo to zas jen o gól. PRKA vycítila šanci a začala nebezpečně kousat. Po většinu zbývajícího času jsme se museli hlavně bránit, často za pomoci jednoduchých odkopů do autu, ale důležitý výsledek se nám povedlo udržet.
V druhém utkání prvního kola proti sobě nastoupili dva naši příští soupeři, proto jsme byli na zápas a hlavně jeho výsledek extrémně zvědaví. Ne že by šlo o úplně nudný zápas, ale po větišnu času sebojovalo ve středu pole a velkých šancí bylo pomálu. Po třiceti minutách branka nepadla, i když nadšení mladých Sobů jí bylo o něco blíž než rutina v podání zelených. Zrodila se tedy pro nás příznivá remíza.
Před turnajem jsme si vytyčili dva hlavní cíle: dostat se do finále a porazit Ústavan. A šanci jsme nakonec měli hned dvojnásobnou. Při prvním pokusu se nám podařil celkem v poklidu udržet do poločasu bezbrankový stav, soupeř evidentně nebyl stoprocentně ve své kůži. Dokonce jsme mohli jít do vedení, jenže Michal v čisté gólovce přestřelil branku. Jak se nakládá se šancemi, nám Ústavan názorně ukázal krátce po půli, když ze dvou pološancí vytěžil dvě branky a bylo prakticky po zápase. Vrátit se nás do něj pokusil ještě Martin, který zužitkoval další ideální příhru Jirky. Na vyrovnání už ale nebylo dost času ani prostoru.
Jelikož Santovi sobi v následujícím utkání nedali PRKA šanci a vyhráli 3:0, bylo jasné, že pokud se chceme podívat do finále, musíme poslední zápas vyhrát. Ovšem soupeř nás od začátku sevřel a dal nám pocítit svojí technickou převahu. Martin, který pro zbytek turnaje nahradil v brance Pavla, se měl co otáčet a několikrát si mohl vyslechnout pochvalu z řad obecenstva. Poločas skončil 0:0 a upřímně, byli jsme za to rádi.
Druhá půle by šla jednoduše rozdělit na dvě části: před a po gólu. V té první jsme byli aktivnější, což zúročil po přihrávce Matěje náš nejlepší hráč Jirka, který prostřelil gólmana Sobů a ukončil tak jeho neprůstřelnost. Od tohoto okamžiku se utkání změnilo ve vyrtvalou, leč marnou snahu soupeře o vyrovnání. My jsme místy bránili i se všemi hráči ve vápně a za našimi zády fantasticky zachytal Martin. Sobům jsme přes vytrvalý tlak skórovat nedovolili a mohli jsme se zaslouženě těšit z postupu do finále. Po pojišťovací remíze s PRKA nás v něm čekal kdo jiný než opět Ústavan.
Zatímco v duelu o třetí místo se zrodilo překvapení, když zklamání Sobů nestačilo na uvolněnost fotbalem se bavících hráčů PRKA, finále nabralo očekávaný děj už ve druhé minutě, když nedůslednosti obrany využil "přeběhlík" Martin Mates. I poté měl Ústavan mírnou převahu, hlavně nás ale nepouštěl do vyložených šancí. A tak nám musela pomoci náhoda. Těsně před poločasem zahrál zkratovitě těsně před vápnem rukou kapitán Ústavanu a Matěj z přímého kopu precizně obstřelil zeď.
Bohužel, dobrý dojem jsme si opět pokazili sami. Ota nechal příliš prostoru Martinu Matesovi a jeho přihrávku nadvakrát se stěstím protlačil do branky úplně volný útočník. Z tohoto knock-outu už jsme se sebrat nedokázali, přestože v závěru jsme měli několik standardek a Pavel šel dvakrát sám na brankáře. Z vítězství na turnaji se tak radoval nakonec Ústavan.

Výsledky turnaje:

Základní skupina: Modrý Svině - PRKA 2:1 (7. Jirka Dymák, 18. Michal Malý - 22. Šantrůček); Santovi sobi - Ústavan 01 KK 0:0; Santovi sobi - PRKA 3:0 (Zezula 2, Švec); Ústavan 01 KK - Modrý Svině 2:1 (16. a 19. Šícha - 25. Martin Viták); PRKA - Ústavan 01 KK 2:2 (Šantrůček, Marek Viták - M. Mates, Marianovský); Modrý Svině - Santovi sobi 1:0 (18. Jirka Dymák)

1. Ústavan 01 KK 3 1 2 0 4:3 4
2. Modrý Svině    3 2 0 1 4:3 4
3. Santovi sobi       3 1 1 1  3:1 3
4. PRKA                 3 0 1 2  3:7 1

O 3. místo: PRKA - Santovi sobi 3:1 (Houda vlastní, Tománek, Marek Viták - Garreis)
Finále: Ústavan 01 KK - Modrý Svině 2:1 (2. M. Mates, 20. Görner - 13. Matěj Kuncíř)

Ústavan 01 KK: Libora (O. Mates) - Marianovský, M. Mates, Hudec, Červenka, Stříhavka, Görner, Šícha, Kotoč
PRKA: Masare - Venclík, Šantrůček, Staša, Tománek, Tábořík, Marek Viták, Mareš
Santovi sobi: Nýč - Houda, Pauřík, Drahorád, Šourek, Švec, Garreis, Hrubý, Zezula

Hodnocení turnaje:
Z hlediska přípravy turnaj svůj účel splnil, z hlediska výsledku pak tak na 90%, alespoň na jednu remízu s Ústavanem jsme určitě měli. Potěšil určitě výkon v druhé půli proti Sobům, kdy jsme ukázali, že destruktivu ovládáme dobře, nadchnul i individuální výkon Jirky Dymáka a jistý výkon v prvním zápase. A když se přidá i trochu štěstí, tak nakonec dokážeme porazit i ten Ústavan. Tak snad příště...

Sviňmetr : 7.5 sviní (velmi kvalitní)

Zazářil: Jirka Dymák

Měl podíl na čtyřech z pěti našich gólů na turnaji, byl nejlepším střelcem týmu, dobře bránil, poctivě se vracel a směrem dopředu byl víc než nebezpečný. Můžeme od něj vůbec žádat ještě něco víc?

Pavel Řeháček a jeho komentář k zápasu : Sorry za svůj výkon, ale líp to tentokrát fakt nešlo, ten cit v noze chyběl.

Jirka Dymák a jeho komentář k zápasu : Já myslím, že to byla docela fajn neděle, zahráli jsme si, počasí taky přálo. Předvedená hra nebyla špatná, že to místy skřípalo se stává. Svůj výkon bych ale nepřeceňoval, pokud jde o góly měl jsem v podstatě kliku a jedna z těch dvou nahrávek byla taky na náhodu. Důležitá bude ale liga! Jinak po všech těch přátelácích a pohárech na umělce to bude na škváru docela skok, tak jsem zvědavej, jak se to projeví na hře.

Ota Duben a jeho komentář k zápasu : Souhlasím se všemi, bylo to opravdu fajn, jen mě trochu mrzí, že sme nevyhráli, zasloužili bysme si to... Jinak Jirkova poznámka mě přivedla k tomu, že generálku na ligu bych měl přesunout někam na horší povrch, ať si trochu zvykneme. Dobrej postřeh...

Martin Viták a jeho komentář k zápasu : Mně se ten turnaj líbil. Docela fajn neděle a myslím, že ani za předvedené výkony se vůbec stydět nemusíme. Hlavně mě překvapil Jirka. Doufám, že to bude pokračovat i nadále :)